

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 1.55 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.73 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.5494 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 30 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 10 |
| Current Rating | 98 mA |
| DC Resistance (DCR) | 4.7 Ω |
| Test Frequency | 2.5 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27197
Ext.Price$0.27197
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27197 | $0.27197 |
| 10 | $0.24259 | $2.42590 |
| 50 | $0.21638 | $10.81900 |
| 100 | $0.18873 | $18.87300 |
| 500 | $0.16461 | $82.30500 |
| 1000 | $0.15436 | $154.36000 |
| 3000 | $0.14475 | $434.25000 |
